תסמינים מאוחרים של סרטן השחלות

סרטן השחלות, שמתחיל בשחלה, אינו נפוץ כמו סוגים אחרים של סרטן אצל נשים או גברים. רוב המקרים של סרטן השחלות מאובחנים בשלב מתקדם של המחלה, כי קשה עבור נשים לזהות מקבץ של סימפטומים אופייניים אך לא ספציפיים כמו אולי המציין סרטן השחלות ולא משהו כמו בעיה בדרכי העיכול. לעתים קרובות, כאשר סרטן השחלות נמצא, הגידול אינו מוגבל עוד לשחלה, ותסמינים חמורים.

נפיחות בבטן היא התסמין השכיח ביותר אצל נשים עם סרטן השחלות. נפיחות נגרמת על ידי הצטברות של נוזל, שנקרא מיימת, אשר נחשב קשור לחסימת ניקוז לימפתי על ידי תאים סרטניים. יותר מ -50% מהנשים עם סרטן השחלות בשלב מאוחר נמצאות מיימת, על פי מאמר שפורסם בגיליון מאי 2007 של “אנאל אוף אונקולוגיה”. כמות נוזל נוזל יכול להיות גדול מספיק כדי לייצר עלייה במשקל עלייה ניכרת בהיקף הבטן. תאים סרטניים לשפוך על ידי הגידול לצוף בתוך מיימת, ואת נפח הנוזל עלול להיות כל כך לא נוח כי הרופא צריך לנקז אותו מהבטן בהליך שנקרא paracentesis. בדרך כלל, paracentesis חוזר על עצמו לפחות פעם אחת במהלך המחלה.

נשים הסובלות מסרטן שחלות מאוחר הן בעלות סיכוי גבוה יותר לדווח על כאב באזור האגן, הבטן או שניהם. לכאב יש סיבות רבות. מיימת עלולה לגרום כאבי בטן או אגן. מסה מוצקה של הגידול עשויה לייצר גוש שניתן לחוש בבטן. על פי מאמר שפורסם בגיליון אוגוסט 2009 של “אונקולוגיה גינקולוגית”, כ -15% מהנשים עם סרטן השחלות המאוחר מסוגלות לחוש את הגידול בבטן, ולפחות 35% דיווחו כי הבטן מרגישה קשה וקשה. סרטן השחלות המאוחרות משתרע מן האגן אל איברי הרבייה והמעי הגס. המעורבות בגידול בשומן, שכבת שומן המגנה על איברים שונים באזור האגן, שכיחה. הסתננות של omentum ומבנים סמוכים כגון הבטן הוא מקור של כאב בטן משמעותי אצל נשים עם סרטן השחלות מאוחר.

תסמינים נוספים המשויכים באופן משמעותי בשלבים המוקדמים והמאוחרים של סרטן השחלות כוללים חוסר תיאבון או בחילה, עייפות, הטלת שתן תכופה ועצירות. קושי באכילה, כמו תחושה של להיות מלא לפני הארוחה, הוא החשוב ביותר של סימפטומים אלה, שכן זה היה קשור באופן משמעותי עם נוכחות של סרטן השחלות. מחקר שפורסם בגיליון אוגוסט 2009 של “Gynecologic Oncology” דיווח על קשר בין דימום נרתיקי לא תקין – שאינו קשור למחזור הווסת – וסרטן השחלות. עם זאת, האגודה האמריקאית לסרטן “עובדות סרטן ומספרים 2013” מדווחת כי דימום נרתיקי לא נורמלי הוא תסמין נדיר אצל נשים עם סרטן השחלות, למרות שהוא אופייני לסוגים אחרים של סרטן.

בשל השלב המאוחר שבו הוא מאובחן בדרך כלל, הצלחה בטיפול בסרטן השחלות הייתה נמוכה יותר מבחינה היסטורית מזו של סרטן אחר. ניתוח אחרון מצביע על כך שקבוצת סימפטומים חווה על ידי נשים שסבלו מסרטן שחלות מאוחר: כאבים באגן ובבטן, תסמינים במערכת העיכול הכרוכים בקשיי אכילה והשתנה תכופה. על פי מאמר שפורסם בגיליון ינואר 2007 של “סרטן”, כאשר הסימפטומים האלה מתחילים בתוך שנה ומתרחשים יותר מ -12 ימים בחודש, יש סיבה לחשוד בסרטן השחלות ולבקש את עצתו של רופא.

הגדלת גודל הבטן ואת תחושת נפוח

כאבי בטן ואגן

תסמינים אחרים

הסימפטומים שעליהם להעריך הערכה