מאפייני אישיות אצל בני נוער

כשם שאישיות משתנה ממבוגר אחד למשנהו, אישיות בני נוער משתנה. אבל בני נוער חולקים כמה מאפיינים אישיותיים משום שהם חולקים מצב ביולוגי משותף המשחרר כמויות גדולות של הורמונים המשתנים חיים. הורים של בני נוער צריכים לצפות ולהכין כדי להתאים את המאפיינים האלה אישיות העשרה משותפת.

עצמאי

כאשר הצעיר שלך היה צעיר יותר, להסתדר איתו היה כנראה קל יותר. שנות העשרה להפוך את החיים קשה על ההורים בגלל הצורך של העשרה להיות עצמאית. הרצון הזה לעצמאות הוא אבולוציוני – בני נוער מתבגרים ומתכוננים להיכנס לעולם המבוגרים. הם מבינים שהם לא יכולים לסמוך על הוריהם לנצח. התוצאה היא נער שהוא יותר אוטונומי ומדגיש את יכולתו לקבל החלטות ואת זכותו לפרטיות. מבחינה זו, ההורים בדרך כלל ימצאו את המטרות של בני הנוער שלהם משתלשלים משלהם.

חיפוש אחר סיכונים

למרות שהכמות של סיכוני הסיכון משתנה בקרב בני נוער, מספר קבוצות דמוגרפיות עולה על בני הנוער במונחים של פעילות המבקשת סיכונים. הסיבה לכך טמונה במוח העשרה. ד”ר פול מארטיקוט, קצין הבריאות הרפואי ומחבר המאמר “המוח בגיל העשרה”, מציין כי מוחו של נער אינו מפותח במלואו, במיוחד באונות המצחיות. מכיוון שהאונות המצחיות של המוח הן המקור העיקרי לקבלת החלטות ולהערכה, בני נוער נוטים להיות חלשים בהבנת הקשר בין מעשיהם לבין התוצאות השליליות האפשריות. כך, אפילו בני נוער בעלי סיכון סיכון יפעלו מדי פעם בדרכים שנראות מטופשות בעיני הוריהם. לדוגמה, בעוד צעיר, קעקוע עשוי להיראות מגניב, אבל בני נוער לעתים קרובות להזניח את העובדה קעקוע נמשך כל החיים.

אקסטרוברט

אפילו ילדים מופנמים הופכים להיות מופרזים יותר בשנות העשרה שלהם. אמנם זה לא אומר העשרה מופנם הופך חברתי, זה אומר היא תתחיל להתמקד ביצירת חברים ולהשיג מעמד חברתי בקבוצת עמיתים שלה. שנות העשרה הן תקופת אימון לבגרות, תקופה שבה היחסים חיוניים להסתדר בעולם. הורים צריכים לצפות ילדים נכנסים בני נוער שלהם רוצה לבלות יותר זמן עם חברים שלהם מאשר עם משפחותיהם. אפילו בבית, בני נוער עשויים להרגיש מחויבים לעלות על המחשב להשתמש בפלטפורמות מדיה חברתית במקום לדבר עם אמא ואבא.

רוֹמַנטִי

אולי “רומנטית” היא לא המילה הטובה ביותר לתאר בני נוער חסרי ניסיון, אבל הם נוטים לעתים קרובות לתאר את עצמם כך. רומנטית או לא, היבט אחד חדש של שנות העשרה הוא המבול של הורמונים זורם דרך בני נוער שדוחף אותם לעסוק מפגשים רומנטיים. עבור כמה בני נוער זה התוצאות לפלרטט מזיקים, אבל עבור אחרים זה גורם למין מוקדם, אשר יש השלכות משלה. עם זאת, ההורים אינם יכולים לשלוט בביולוגיה של הילד ולכן חייבים להשתמש בחינוך כדרך לעזור לבני הנוער שלהם להימנע או להגן על עצמם מפני הסיכונים שהורמונים שלהם דוחפים אותם לחפש.