הסכסוך בין הורים לילד

קונפליקטים של הורים וילדות יכולים להתרחש מסיבות רבות. כאשר מתרחש עימות, כל המשפחה יכולה להיזרק לסערה רגשית. פתרון הסכסוך בין הורים וילד מחייב השתתפות של כל המעורבים. תקשורת היא כלי מועיל מאוד בפתרון הסכסוך. “כאשר ההורות, אנחנו צריכים להקשיב לילדים שלנו לשקול את הקלט שלהם”, אומר הפסיכולוג ד”ר Longhurst. ההבנה מדוע מתרחש קונפליקט בין הורה לילד וכיצד לפתור אותו, יכולה לסייע בהשגת הרמוניה חזרה לכל המשפחה.

גורם ל

למרות שאין סיבה אחת ויחידה לסכסוכים בין הורים לילדים, הפסיכולוגיה היום מפרטת מספר סיבות שכיחות. ישנם קונפליקטים המתרחשים כאשר ההורים אינם יכולים לתת תשומת לב או תמיכה לילדים שלהם כפי הרצוי. אם למשפחה יש ילדים רבים, הילדים האמצעיים עלולים להרגיש אבודים ולפעול החוצה. כשהילד גדל, הם מתחילים להכניס לעצמם את עצמאותם. לפעמים מתרחש עימות בשל התנגשויות דורות. מוסר ההורים ותפיסת החיים שלהם יכולים להיות שונים מאוד מזו של ילדיהם.

החלטות ילדים

ילד יכול לנסות לפתור קונפליקט עם הורה באמצעות שימוש בטקטיקות תקשורת מסוימות. הפסיכולוגיה היום מרתיעה את הילד מהנחה של מה שההורה אומר כאשר הם מתלוננים על משהו. ילד צריך לשאול את ההורה כדי להסביר עוד. דיונים פתוחים כאשר מתעוררים קונפליקטים מועילים יותר מהדרישה להורה לראות דברים בדרכו של הילד. פעולה זו יכולה רק ליצור לולאה של סכסוך שאין לו פתרון.

החלטות הוריות

האתר KidsHealth מציע כי ההורים לחנך את עצמם על הניסויים הנוכחיים של ילדים ובני נוער. ספרים יכולים להיות מועילים כאשר מנסים להיזכר איך זה היה לגדול. לדבר לעתים קרובות עם ילדים, לעודד אותם להישאר פתוחים וכנים. אם זה התחיל מוקדם מספיק, ילדים עשויים להיות נוטים יותר לדבר עם ההורים כאשר הם חווים בעיות. הורה צריך להיות אמפתיה ולנסות להבין מה עובר ילד במקום לבקר או להגיב עם כעס. בחר בקרבות בתבונה. שמור תגובות חמורות בנושאים חשובים כמו סקס או סמים.

עזרה מקצועית

לפעמים סכסוכים בין הורים לילד דורשים עזרה מקצועית. אתר האינטרנט של Theravive אומר שכאשר כמות הוויכוחים עולה לעוצמה שכזו, שהיא מתחילה להשפיע על חיי היומיום, תכונות אישיות או אושר משפחתי, ייתכן שיש צורך בהתערבות טיפולית. הייעוץ מספק תצוגה של צד שלישי של הסכסוך תוך הקמת סביבה בטוחה לכל בני המשפחה להישמע. היועצים מסוגלים לספק פתרונות קונפליקט בטוחים ובריאים.

טיפים

האתר KidsHealth מציע כמה עצות כדי לשמור על קונפליקט בין הילד להורה לכל הפחות. על ההורים לכבד את פרטיות ילדיהם. חשוב לדעת מה ילד עושה ואיפה הם הולכים, אבל אם אין אותות אזהרה של צרות, זה בסדר לתת לילד קצת חופש. מחשבות, חדר השינה שלהם שיחות טלפון צריך להישאר פרטי. הכללים צריכים להיות בגיל המתאים והוגן כדי למנוע סכסוכים. אם ילד הוכיח מהימן, החיים אינם חייבים להיות קפדניים.