קהות ומזעזע באצבעות

קהות והלם חשמלי כמו התחושות באצבעות יכול לגרום אי נוחות להוביל קשיים להרים דברים או חולשה באצבעות. בעיות עצביות בדרך כלל גורמות לתסמינים אלו. התחושות הבוערות, הדגדוגיות או הדוקרניות, הנקראות paresthesias, זקוקות להערכה אם הן נמשכות יותר מכמה דקות. התחושות עשויות לבוא וללכת כאשר אתה משנה את המיקום ולקחת את הלחץ מחוץ עצב או להגדיל את זרימת הדם לאצבעות. שלושה עצבים גורמים לתסמינים ביד: חציון, רדיאלי ואולנארי.

סיבות אפשריות

דחיסה זמנית של העצבים המוליכים לאצבעות עלולה לגרום לעקצוץ או חוסר תחושה באצבעות. ירידה בזרימת הדם עלולה לגרום לתחושה דומה. תחושה זו, המכונה “סיכות ומחטים”, נמשכת בדרך כלל רק כמה דקות. דחיסה עצבית חמורה יותר יכולה להתרחש מנזק בעצבים המוביל מן עמוד השדרה או הצוואר לאורך הזרוע לאצבעות. דחיסת עצב אולנארית יכולה לגרום לבעיות באצבע הקטנה ובחצי אצבע, למשל, על פי האקדמיה האמריקנית למנתחים אורטופדיים. סוכרת, שבץ, תסמונת התעלה הקרפלית, בעיות בצוואר הרחם בצוואר, זיהום או טראומה עלולים גם לפגוע בעצבים, כמו גם מחסור בוויטמין B-12, רעלנים ורמות סידן חריגות.

אִבחוּן

בגלל כל כך הרבה הפרעות שונות, כולל מחלות רפואיות כגון סוכרת, יכול לגרום קהות או עקצוץ באצבעות, לראות את הרופא אם הסימפטומים שלך נמשכת. אבחנה של בעיות עצביות דורשת בדיקות מיוחדות שמחקות את תנועת הדחפים החשמליים במורד העצב לאצבעות. איטי יותר מאשר נורמלי הולכה של דחפים עצביים יכול להצביע על דחיסת העצב לאורך המסלול. בדיקות המשמשות לקביעת נזק עצבי כוללות בדיקות מהירות הולכה עצבית ואלקטרומיוגראם, הידועות גם בשם EMG.

טיפולים

ניתוח יכול לשחרר עצבים מלכודות מלהיות דחוסים במקרים מסוימים. אם סוכרת או מחלות מערכתיות אחרות גורמות נזק עצבי, טיפול במחלה יעזור לשפר את הסימפטומים. אם הרופא שלך יכול לאתר את מקור הנזק העצבי, ייתכן שהוא יוכל לספר לך כיצד להימנע מכך. משענות יד, splints והימנעות עמדות מסוימות, כגון נשען על המרפקים שלך, יכול לעזור להקל על קהות ועל עקצוץ במקרים מסוימים.

סיבוכים

קהות ועקצוץ יכולים לגרום לפציעה אם אתה משליך משהו שאתה מנסה להרים. ייתכן גם שהרגשת את התחושה באצבעות, דבר שעלול לגרום לשריפה, אם אינך יכול לחוש במדויק שאובייקט חם מדי להרים. בסביבות 50% מכל חולי הסוכרת יש נזק עצבי, על פי איגוד הסוכרת האמריקני, אם יש לך סוכרת, אתה עלול לפתח נזק עצבי בחלקים אחרים של הגוף שלך, כמו גם לאורך זמן.